Katedra agroekosystémů se dlouhodobě orientuje na koncept agroekologie. Na co se agroekologie vlastně zaměřuje? V prvé řadě se agroekologie zaobírá zemědělstvím a péčí o krajinu se zvláštním zaměřením na oblasti a procesy s ekologicky limitovaným způsobem hospodaření. Zároveň jsou nedílnou součástí i trvale udržitelné systémy hospodaření v krajině díky nimž jsou agroekologové schopni kombinovat zemědělské a jiné činnosti tak, aby byla zajištěna efektivnost podnikání při respektování ekologických požadavků prostředí.
Jakožto studenti se na katedře budete hlavně učit o systému hospodaření. Jelikož je studium propojeno i s jinými studijními programy a katedrami poskytuje komplexní vzdělání převážně v základech rostlinné produkce v zemědělství. Studenti se ve své obecnosti naučí o geologii půdoznalství, výživě rostlin, agrotechnice, což poskytne základ pro konkrétnější aplikace, které budou v souladu s přírodou.
Studenti se mohou rovněž vzdělávat v oblasti hodnocení environmentálních aspektů zemědělských aktivit či v rámci tzv. sociálního zemědělství.
Fakulta zemědělská a technologická Jihočeské univerzity byla první, která svým studentům nabídla souhrnné vzdělání na poli agroekologie od bakalářského, přes magisterské až po doktorské studium.
Katedra garantuje bakalářský studijní program:
V magisterském navazujícím studiu dva studijní programy:
V rámci doktorského studia je to pak program Agroekologie, kde konkrétnější profilace již záleží na šíři vymezeného tématu a konkrétním školiteli. Jedná se o témata v kontextu rostlinné produkce v ekologickém zemědělství, systémech hospodaření, půdní úrodnosti či zpracovatelských postupů ve vztahu k ekologickému zemědělství.
Bakalářské studium nabízí studentům spíše obecné základy zemědělství s přesahem do udržitelného hospodaření. Magisterské již nabízí konkrétnější specializaci čistě na ekologické zemědělství. A v případě doktorského studia řeší studenti konkrétní a detailní témata, která mohou najít uplatnění například i z hlediska jejich vlastních farem.
Stěžejní oblastí studia na naší katedře je pak soustava předmětu zabývající se ekologickým zemědělstvím – od způsobu projektování farmy s důrazem na komplexnost vazby rostlinné a živočišné produkce, přes to, jakým způsobem vyprodukovat konkrétní rostlinu, až po tvorbu ekologického produktu a jeho prodej. Vedle toho se student dozví, jak výše zmíněné aplikovat ve vztahu k okolnímu prostředí. Jednoduše chápat krajinu jako celek a jeho samého součástí tohoto celku.
Oblasti a otázky, které by si měl budoucí student klást a souhlasně na ně přikyvovat:
Praxe v rámci studia je povinná. Zpravidla ji studenti absolvují na experimentálních pozemcích, které spravuje naše univerzita, či ve spolupracujících ekologických podnicích. Zároveň je poskytována možnost s podporou stipendia konat praxi v zahraničí, což studentům přinese nejen odborné ale i životní a jazykové zkušenosti.
Ideálním absolventem naší katedry je ekologický zemědělec, který má svou vlastní rodinnou farmu. Popřípadě zaměstnanec, který se pohybuje v návazném sektoru státní správy k oblasti zemědělství, a to hlavně v oblasti kontrolní činnosti.
Výzkumná činnost katedry se zaměřuje na udržitelné způsoby zemědělského hospodaření v podhorských a horských oblastech zaměřené na vytváření souladu mezi jejich produkčním a mimoprodukčním uplatněním. Především se zabýváme inovací technologických postupů na orné půdě k získání kvalitní rostlinné produkce vhodné pro potravinářské, krmné, energetické i další nepotravinářské využití. Zároveň cílíme i na snižování dopadů zemědělského hospodaření a projektování udržitelných farem hospodaření.
Na základě naší práce a výzkumů se účastníme celé řady projektů:
Pracovníci katedry jsou zakládajícími členy mezinárodní společnosti ECOLOGICA a České technologické platformy pro ekologické zemědělství (CTPEZ). Obě organizace jsou zaměřené na výzkum a transfer poznatků do praxe včetně poradenské činnosti v ekologickém zemědělství. Dlouhodobě spolupracujeme s Ministerstvem zemědělství a Ústavem zemědělské ekonomiky a informací při vzdělávání a akreditaci poradců, podílíme se na projektech Spolku poradců v ekologickém zemědělství (EPOS) i aktivitách Potravinářského klastru „Chutná hezky Jihočesky“ a na spolupráci s dalšími domácími i zahraničními partnery (Bioinstitut, ZERA, AK, KIS, Bioforschung Austria, BAAL Gumpenstein aj.)
Agroekologie sdružuje podobně smýšlející lidi. Tudíž se naše zahraniční spolupráce zaměřuje především na participaci v projektech a odborných organizacích. Stěžejní formou naší mezinárodní spolupráce je členství v ENOAT (European Network Organic Agriculture Teachers), kde kooperujeme s 12 univerzitními pracovišti v EU. V rámci programů Aktion, Kontakt, ERASMUS+, CEEPUS aj. se snažíme o co největší výměnu pedagogů a studentů s partnerskými univerzitami nebo výzkumnými institucemi.
Každoročně se podílíme na organizování Mezinárodních letních škol, podporujeme účast na konferencích a poskytujeme výuku vybraných předmětů v angličtině.
Edita Hornátová
+420 387 772 715
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Pavilon ZO, místnost 311
momentálně nejsou k dispozici žádné událostiKalendář
Studentská 1668, 370 05 České Budějovice Tel.+420 387 772 427 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Studentská 1668, 370 05
České Budějovice Tel.+420 387 772 427 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. www.fzt.jcu.cz
© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies