Výzkumný a výukový

Minipivovar FZT JU

„Dej Bůh štěstí!“

Kurzy pro veřejnost

Výzkumný a výukový minipivovar FZT JU nabízí od listopadu 2017 individuální i skupinové kurzy vaření piva.

Počet účastníků kurzu: 1–5

Kurzy jsou vedeny zkušeným sládkem minipivovaru. Lze je po dohodě zaměřit nejenom na samotné praktické vaření piva, ale můžeme nabídnout i teoretickou přípravu na vaření, čistění a desinfekci provozu, úvod do problematiky pivních druhů, také aktuální informace ohledně legislativy k minipivovarům a domácímu vaření. Případně informace o technologiích využívaných v pivovarnictví.

Každý účastník je povinen zajistit si před absolvováním kurzu zdravotní průkaz, jinak mu nemůže být umožněn vstup do prostoru varny. Dále doporučujeme pracovní oděv a voděodolnou obuv.

Přihlašování na kurzy probíhá elektronicky, přes odkaz uvedený pod každým typem kurzu. Po přihlášení se individuálně domlouváme na konkrétním termínu.

Aktuálně nabízíme 4 varianty kurzů a jednu zkoušku profesní kvalifikace:

Varianta 1: Výroba piva – profesionální technologie

Základní kurz, v rámci kterého si účastníci uvaří jednu várku většinou spodně kvašeného ležáku. Kurz trvá mezi 10–12 hodin. Účastník obdrží před kurzem teoretické podklady k výrobě vařeného typu piva a na pozici pomocného sládka se zapojí do výroby. Tento kurz probíhá na profesionální varně o obsahu 200 L. Kurzu se mohou účastnit jak pivní nadšenci, pro které bude zážitek pomáhat při vaření piva a dozvědět se více o technologických postupech a chemických procesech na základě kterých se pivo vyrábí. Tak profesionálové, kterým, po poradě se sládkem nabízíme možnost vyzkoušet vlastní recepturu.

Kurz probíhá pravidelně (vždy je třeba nejprve ověřit obsazenost!), každý čtvrtek od 7.30 v Minipivovaru FZT JU.

Cena: 2 500 Kč

Varianta 2: Výroba piva a sanitace varny

Rozšířený kurz trvá dva dny a jeho součástí je jednak výše popsaná účast na výrobě aktuálně vařeného pivního druhu (první den) a sanitace varny.

Kurz začíná ve čtvrtek 7.30 a v pátek v 8.00 v Minipivovaru FZT JU, celková předpokládaná délka kurzu je 18–20 hodin.

Cena: 5 000 Kč

Varianta 3: Výroba piva – domovárečná technologie

Kurz domácího vaření (Homebrewing). Tento kurz je určen pro pivní nadšence, kteří si chtějí vyzkoušet uvařit vlastní pivo bez použití profesionální technologie. Vaření probíhá v laboratoři Minipivovaru FZT JU a je realizováno pomocí běžně dostupných prostředků (hrnce, síta, vařiče) nicméně z profesionálních surovin a za použití klasické receptury, nevaří se ze sladinových či mladinových koncentrátů, ale ze šrotovaného sladu, chmelových peletek a vody, zájemci tedy projdou všemi technologickými kroky výroby jako při vaření na profesionálních technologiích aplikovaných na domácí podmínky.

Termíny dle domluvy většinou v úterý.

Cena: 3 500 Kč

Uvařené pivo si účastníci odnášejí domů.

Varianta 4: Pivovarník – Sladovník

Kurz je určen pro odbornou i laickou veřejnost, jedná se o nejnáročnější kurz, který probíhá v rámci celoživotního vzdělávání na FZT JU (FZT JU je jedinou autorizovanou osobou v ČR, která tento kurz nabízí), zájemce zde absolvuje 100 hodin teoretické výuky a 50 hodin praktické výuky, v rámci kterých uvaří na pozici pomocného sládka 10 várek piva. Kurz je zaměřen na přípravu k dílčím zkouškám profesní kvalifikace: Pracovník spilky a pivovarského sklepa (29-100-H), Pracovník stáčíren piva (29-099-H) a Pracovník varny pivovaru (29-059-H). Tento kurz je zakončen uvedenými zkouškami profesní kvalifikace, a pokud je účastník složí, bude mu vystaveno osvědčení o úplné profesní kvalifikaci, po jehož předložení lze žádat o živnostenský list (bez nutnosti dokládat roční praxi v pivovaru) v oboru: Pivovarník sladovník, který umožňuje vedení či vybudování minipivovaru. Průběh kurzu podléhá harmonogramu aktuálního akademického roku.

Termíny individuální, vždy pro tři uchazeče.

Cena kurzu je 42 000 Kč.

Informace o kurzu Vám podají naši pracovníci na emailových adresách Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Přihlásit se lze na adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Po absolvování všech typů kurzů získá účastník certifikát o absolvování, a u kurzu číslo 4 pak osvědčení o získání úplné profesní kvalifikace.

Výukový minipivovar FZT JU nabízí také absolvování povinné praxe pro studenty středních škol s pivovarským zaměřením.

Těšíme se na vás v prostotách minipivovaru FZT JU.

Dej Bůh štěstí.

Kontakt

  • Ing. Petra Jurásková

  • kurzy pro veřejnost

  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

  • +420 387 772 541

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Studentská 1668, 370 05 České Budějovice Tel.+420 387 772 427 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Studentská 1668, 370 05
České Budějovice
Tel.+420 387 772 427 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. www.fzt.jcu.cz

© 2021-2024 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies