Výzkumný a výukový

Minipivovar FZT JU

„Dej Bůh štěstí!“

Věda a výzkum

Zaměření pivovaru

Hlavním cílem je výuka v rámci předmětů Katedry potravinářských biotechnologií a kvality zemědělských produktů, pod níž Výzkumný a výukový minipivovar spadá. Jedná se o Pivovarské technologie, Výroba piva i a II, ale i Základy potravinářských výrob, Jakost rostlinných produktů, Zařízení a stroje v potravinářském průmyslu, Senzorická analýza, Zpracování zemědělských produktů, Zpracování rostlinných produktů, Fermentační technologie, Potravinářská legislativa a management jakosti.

V rámci výzkumných aktivit se budeme zaobírat nejen vlastními výzkumy, ale jsme připraveni spolupracovat i s dalšími pivovary, které projeví zájem o várku, kterou nejsou provozně schopni provést ve vlastních technologiích a pro vyzkoušení jim stačí naše „mikrokapacita“ (100 až 200 litrů na várku). Výhodou je i možnost simulace výroby v CKT a/nebo v otevřených kádích, tak, jak bylo pivo dříve zakvášeno.

Sortiment

V současné době vaříme pouze tato piva:

  • DESÍTKA SVĚTLÁ
  • JEDENÁCTKA POLOTMAVÁ
  • DVANÁCTKA SVĚTLÁ
  • SPECIÁL (pouze ke zvláštním příležitostem a v omezeném množství)

Rozšíření sortimentu plánujeme v průběhu příštího roku a budeme Vás o něm informovat na našich stránkách.

Technologie

Technologie minipivovaru je koncipována tak, že lze vyrábět téměř všemi dříve i v současnosti používanými technologickými postupy. Kvasné tanky ve spilce (místo, kde vlastně pivo jako takové teprve vzniká – do hořko-sladkého roztoku se zde přidávají kulturní kvasinky, které vyrábějí alkohol a CO2) jsou vyrobeny s odnímatelnými víky. Pivo lze vyrábět v režimu cylindricko-kónických (tzv. CK) tanků, kde se kvasný proces odehrává v uzavřené nádobě, ale i v původní podobě „kvasných kádí“ (tedy otevřených nádob), což byla běžně používaná technologie před nástupem CK-tanků. Důležitý je i způsob ohřevu varny. Používáme nepřímý ohřev pomocí horkého oleje, který – díky pravidelnému rozprostření po celé ohřívané ploše – zabraňuje místnímu přehřátí a připečení při přípravě sladiny a mladiny stejně jako je tomu při použití ohřevu např. párou, která je používána ve velkých pivovarech.

Zpracovávané suroviny

Pro „České pivo“ zpracováváme pouze suroviny českého původu – slad (sladovna pivovaru Ferdinand, Benešov u Prahy), chmel (Žatecký poloraný červeňák, Sládek – Žatecká oblast) i kvasnice. Z důvodu výuky a výzkumu vyrábíme i pivní speciály, o které mají v současné době stále větší zájem i konzumenti piva. Naší prioritou však zůstává akademické zaměření výroby – tedy výuka a výzkum.

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Studentská 1668, 370 05 České Budějovice Tel.+420 387 772 427 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Studentská 1668, 370 05
České Budějovice
Tel.+420 387 772 427 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. www.fzt.jcu.cz

© 2021-2024 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies