O fakultě
Insignie fakulty
Insignie jsou symbolem kontinuity, odpovědnosti a cti. Na Fakultě zemědělské a technologické Jihočeské univerzity nově vzniklé insignie navazují na staletou univerzitní tradici, která sahá až do středověku. Tehdy byly žezla a řetězy znakem autonomie univerzit, jež jim byla udělena přímo panovníkem. Dnes tyto symboly nadále vyjadřují důstojnost a prestiž fakulty – a při slavnostních příležitostech, jako jsou imatrikulace a promoce, připomínají význam akademického závazku a cesty, na kterou studenti i akademici vstupují.
Tradiční forma, moderní význam
Děkanské žezlo tradičně předchází děkana v rukou pedela při ceremoniálech – i dnes je tak živou součástí akademických rituálů. Nové insignie však přinášejí nejen vizuální působivost, ale i hlubší poselství. Vznikly s respektem k tradici, a zároveň s jasným odkazem k současným hodnotám fakulty: propojení přírody a technologií, udržitelnosti a inovací.
Použité materiály nejsou náhodné. Desítky syntetických rubínů a smaragdů s diamantovým výbrusem, zasazené do žezla i řetězů, podtrhují slavnostní charakter insignií. Nejde o napodobeniny – tyto kameny vznikly za přispění člověka, avšak jejich chemické a fyzikální vlastnosti jsou totožné s přírodními drahokamy. Stejně jako fakulta, i ony spojují přirozenost s lidským umem.
Dva symboly, jedna identita
Symbolika nových insignií stojí na dvou základních motivech – vejci a stromu.
- Vejce reprezentuje život, plodnost a obnovu. Zároveň je dokonalou strukturou: lehké, pevné, efektivní. Inspirovalo evoluci i moderní inženýrství. Jeho tvar nachází uplatnění v aerodynamice i designu, a jako metafora zrození odkazuje k neustálému koloběhu učení a poznání.
- Strom, stylizovaný tak, aby připomínal jak přírodní útvar, tak tištěný spoj, je symbolem propojení. Jeho kořeny, kmen i koruna vyjadřují spojení minulosti, přítomnosti a budoucnosti – stejně jako spojení technologií a přírody, které fakulta ztělesňuje.
Mistrovské zpracování
Děkanské žezlo bylo zhotoveno z mosazi a slitiny zinku a cínu, a poté celé pozlaceno. Hlavice ve tvaru vejce je posazena na základně s prvky připomínajícími přírodní i technické struktury. Tělo žezla zdobí stylizovaná DNA – symbol vědeckého poznání a života. Celý povrch doplňují desítky syntetických drahokamů.
Řetězy s medailemi – tzv. katény – byly odlévány ze slitiny zinku a cínu a pokoveny zlatem. Medaile nesou stylizovaný strom se smaragdy a rubíny zasazenými jako listy a plody, které jsou vloženy také do jednotlivých článků řetězu.
Nové insignie Fakulty zemědělské a technologické nejsou pouhou výzdobou – jsou ztělesněním akademické cti, vizí a identity. Představují odkaz minulosti, který inspiruje naši budoucnost.
Insignie zhotovil v roce 2025 Mgr. Tomáš Halama (Nakladatelství Halama, České Budějovice).


Krátké představení nových insignií fakulty vyrobených v roce 2025 v porovnání s historickými insigniemi z roku 1973.
Taláry jako součást akademické identity
Součástí nové vizuální identity Fakulty zemědělské a technologické Jihočeské univerzity jsou také taláry – slavnostní oděvy, které spolu s insigniemi tvoří jednotný a důstojný celek.
Nové taláry vznikly s cílem propojit akademickou tradici s moderním estetickým a funkčním pojetím. Designově čisté linie, kvalitní materiály a zpracování odpovídají významu ceremoniálních událostí, během nichž jsou taláry nošeny.
Výrazným prvkem je barevný detail – decentní akcent v barvě fakulty, který zdobí lemování oděvu. Tato barva není zvolena náhodně: odráží charakter fakulty a současně vytváří vizuální propojení s podobou nových insignií. Vzniká tak ucelený a harmonický soubor, jenž reprezentuje identitu fakulty navenek i dovnitř akademické obce.
Taláry nosí zástupci vedení fakulty, akademičtí pracovníci i pedel při slavnostních příležitostech, jako jsou imatrikulace, promoce nebo významná akademická shromáždění. Jejich vzhled podporuje slavnostní atmosféru a vyjadřuje úctu k akademickému obřadu i k těm, kteří jsou jeho součástí.
Novou podobu talárů zrealizovala v roce 2025 Mgr. Alena Foglová (Speciální krejčovství, Meziměstí).
