Zahájení nové sezóny monitoringu invazní bochnatky americké

S nástupem teplých dní začínají zaměstnanci Katedry krajinného managementu s monitoringem výskytu a šíření invazního vodního druhu bochnatky americké. Monitoring výskytu probíhá ve spolupráci s Parazitoligickým ústavem AV ČR za účelem sledování výskytu parazitických onemocnění ryb, přenášených tímto akvatickým organismem.
Rádi bychom požádali veřejnost o pomoc s monitoringem výskytu kolonií bochnatky americké. Pokud na ni narazíte v české přírodě, zejména v oblastech s výskytem lososovitých ryb, budeme vděční za informaci o místě a datu nálezu zaslanou na e-mail:
Bochnatka americká (Pectinatella magnifica) je vodní živočich, který žije ve sladké vodě a vypadá jako rosolovitá hmota přichycená ke kamenům, větvím nebo umělým předmětům pod hladinou. Patří mezi mechovky – drobné, koloniálně žijící bezobratlé. Kolonie bochnatky mohou dorůstat velikosti až několika desítek centimetrů a na dotek působí jako želé. I když vypadá nezvykle, pro člověka není nebezpečná. Každý jedinec (zooid) má malá chapadla, která slouží k lovu mikroskopické potravy z vody.
Bochnatka pochází ze Severní Ameriky, ale v posledních desetiletích se rozšířila i do Evropy – včetně Česka, kde ji lze pozorovat především v teplých letních měsících. Objevuje se zejména v klidnějších vodách, jako jsou rybníky, přehrady nebo mrtvá ramena řek. Je považována za invazní druh, nicméně zatím není známo, že by měla výrazně škodlivý dopad na původní ekosystémy.
Více informací o Bochnatce americké jsou k dispozici:
- v rozhovoru s Dr. Vendulou Moravcovou z Katedry krajinného managementu FZT JU „Úplně neškodné, velké slizké koule. Bochnatky jsou pro vodní svět užitečné“ (iDnes.cz, 4. května 2025),
- nebo na emailu
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.