První letní škola KreativEU přinesla diskusi o etice AI, kulturním dědictví a sociální udržitelnosti

Letní škola "Artificial Intelligence" se konala v rámci aktivit KreativEU ve dnech 2. - 4. července na partnerské univerzitě v Trnavě na Slovensku. Jihočeskou univerzitu na ní reprezentoval MSc. Jean de Dieu Marcel Ufitikirezi z Fakulty zemědělské a technologické, Katedry techniky a kybernetiky. Byla to první akce tohoto formátu pod hlavičkou KreativEU.
Cílem letních škol a také dvanácti hackathonů, které budou následovat, je vytvoření platformy, která propojí hlavní mise vysokého školství (vzdělávání, výzkum, inovace a službu společnosti) prostřednictvím eticky a udržitelně navržených systémů AI. Tyto přístupy zohledňují evropské hodnoty, identitu a rozmanitost. Vycházejí z předpokladu, že evropská historie a hmotné i nehmotné dědictví jsou klíčovými komponenty pro budoucnost. Výsledné systémy mají mít potenciál přispět k řešení globálních výzev jako změna klimatu, digitální transformace, úbytek biodiverzity, nerovnost a sociální vyloučení.
„Cílem první letní školy bylo prozkoumat, jak mohou být AI, sociální udržitelnost a evropské kulturní dědictví smysluplně propojeny, zejména jak může AI obohatit kulturní dědictví etickým a udržitelným způsobem. Diskuse zdůraznily důležitost začlenění etických a udržitelných úvah během fáze návrhu AI nástrojů, spíše než je řešit až po jejich nasazení," shrnul průběh akce Jean de Dieu Marcel Ufitikirezi.
Letní školy KreativEU proběhnou celkem tři – 2026 v Nizozemsku a 2027 v Turecku.