Skip to main content

Management mleziva a krmné doplňky ve výživě telat

Vědecký tým Jihočeské Univerzity v Českých Budějovicích, Fakulty zemědělské a technologické, pod vedením Ing. Luboše Zábranského, Ph.D., představilo společně s Českou technologickou platformou pro zemědělství dílčí výsledky své práce, které vychází z pětiletého grantu NAZV QK1910438 – Snížení aplikace antibiotik využitím ekologicky šetrných prebiotických a probiotických krmných aditiv ve výživě telat, který se nyní nachází v posledním roce řešení. Jedná se o video, zaměřené především na chovatelskou praxi a shrnuje dosažené výsledky a ověřené postupy pro správnou výživu, zoohygienu a odchov telat.  

Dodržování základních zásad správné chovatelské praxe je významným předpokladem pro udržení dobrého zdravotního stavu telat. Jedná se především o zajištění odpovídající úrovně imunity telat, optimalizace chovného prostředí, výživy a napájení, ale také minimalizace stresu. Zásadní význam má přitom kolostrální management a péče o telata po narození. 

K zabezpečení dobrého zdravotního stavu telat je kromě dobré výživy a zoohygieny nezbytné i posílení imunitního systému, aby zejména v prvních dnech života bylo tele schopné odolávat choroboplodným zárodkům ve stájovém prostředí. První napití je pro tele nesmírně důležité. Tele musí v prvních dvou hodinách života dostat kvalitní a hygienicky získané mlezivo s dostatečným množstvím imunoglobulinů, v teplotě srovnatelné s teplotou těla, a to vše v dostatečném množství minimálně 3–4 litry. Kolostrum obsahuje velké množství bioaktivních molekul, které mohou pozitivně ovlivnit vývoj střev a střevní mikrobiotu. Existuje značný potenciál pro použití nových strategií krmení a mikrobiálních produktů jako alternativ k antibiotikům, jako jsou například probiotika, prebiotika, fytobiotika a synbiotika. 

Přečteno 1090x