Cena Inovace roku 2023 – Černý česnek z FZT JU

Asociace inovačního podnikání České republiky vyhlašuje pravidelně již od roku 1996 prestižní soutěž o Cenu Inovace roku pod záštitou prezidenta republiky. Za uplynulých 27 ročníků soutěže bylo uskutečněno 7.555 konzultací, bylo předloženo 400 přihlášek a hodnoceno 324 inovačních produktů (výrobků, postupů, služeb). Počet oceněných inovačních produktů bylo 302, z toho bylo uděleno 51 ocenění Cena Inovace roku.

Cílem soutěže je ohodnotit a ocenit nejlepší inovační produkty v ČR, ve všech oborech. Přihlášky mohou podávat malé, střední i velké firmy se sídlem v ČR. Podmínky soutěže jsou následující:

• do soutěže se přihlašuje nový nebo významně zdokonalený produkt zavedený na trh v posledních 3 letech (výrobek, technologický postup, služba);
  • přihlášený produkt musí být již průkazně úspěšně využíván (výrobek, resp. služba je uveden/a na trh, technologický postup je zaveden v praxi).

V letošním roce se ucházelo o toto prestižní ocenění celkem 134 inovativních technologií.

Do této soutěže se nám v letošním roce podařilo přihlásit technologii z Fakulty zemědělské a technologické a sice: „Způsob přípravy černého česneku s antioxidační aktivitou a černý česnek připravený tímto způsobem“. Naše technologie byla vyhodnocena jako TOP 10 v rámci CENA INOVACE ROKU 2023, což je mimořádný úspěch. Za kolektiv původců technologie na slavnostním večeru představil a ocenění převzal dr. Jan Bedrníček spolu s vedoucí kanceláře transferu technologií.