XXI. seminář z ekologie mokřadů a hydrobotaniky

ENKI o.p.s., Třeboň,
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Fakulta zemědělská a technologická (katedra biologických disciplín),
Botanický ústav AV ČR v.v.i., úsek ekologie rostlin, Třeboň,
Ústav výzkumu globální změny (CzechGlobe) AV ČR v.v.i.,
(pracovníci bývalého oddělení ekologie mokřadů),
Český ramsarský výbor

Vás srdečně zvou na:

XXI. seminář z ekologie mokřadů a hydrobotaniky

pořádaný na paměť Slavomila Hejného (1924-2001)
a Dagmar Dykyjové (1914-2011),
a ke Světovému dni mokřadů, letos připomínajícímu
51 výročí podepsání Ramsarské úmluvy na ochranu mokřadů mezinárodního významu (2.2.1971)

Seminář se bude konat v zasedací místnosti ENKI, o.p.s. Třeboň, Dukelská 145

V pondělí 30. ledna 2023 od 10:00 h do večera

a v úterý 31. ledna 2023 od 8:30 h do cca 17:00 h.

Zaměření semináře

Cílem setkání je široká vzájemná výměna zkušeností a poznatků získaných v ekologii, ochraně, obnově a managementu mokřadů (včetně zakládání mokřadů nových), hydrobotanice (vyšších i nižších rostlin) a algologii, a také při zoologickém, mykologickém a mikrobiologickém výzkumu mokřadů. Budou vítány i metodologické a přehledové příspěvky. Rádi shlédneme též prezentace přednesené v uplynulém roce na mezinárodních, národních nebo vysokoškolských seminářích a konferencích, zprávy o vašich poznatcích z návštěv pozoruhodných mokřadů a instituci zabývajících se mokřady, u nás i v zahraničí. Na semináři bude prostor též pro informace o výzkumných záměrech a grantech či náměty k diskusi. Velmi uvítáme pěkné krátké filmy a videa.

Informace k příspěvkům

Délka jednoho standardního sdělení je 15 minut. Zajištěno bude promítání datovým projektorem z přídatné paměti (flash-disc).  Svá sdělení můžete přednášet v češtině, slovenštině nebo angličtině. Jeden/na účastník/ice může přednést i několik příspěvků. (Semináře se samozřejmě můžete zúčastnit i bez příspěvku). Plakátová sdělení (postery) nebudou prezentována.

Doprovodný program (bude upřesněno dle aktuální epidemiologické situace)

Pro přátelské večerní setkání v pondělí 30. 1. od cca 18 h bude rezervováno místo v některém třeboňském pohostinském zařízení. Prosíme o ohlášení Vašeho zájmu/nezájmu o toto setkání ve Vaší přihlášce na seminář. Podle počtu přihlášek vybereme místo našeho večerního setkání.

Přihlášky k účasti na semináři

zasílejte do úterý 10. ledna 2023 e-mailem na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. V přihlášce uveďte název a autory každého příspěvku s jejich afiliacemi a s případným požadavkem na dobu zařazení příspěvku. (Do semináře můžeme zařadit cca 30 příspěvků. Pro zařazení příspěvku je rozhodující pořadí, v němž bude přihlášen). Dále uveďte svůj předběžný zájem o účast na večerním setkání. Z tohoto důvodu prosíme o zaslání přihlášky všech účastníků, tj. i těch, kdo nebudou mít příspěvek. Protože cílem semináře je setkání odborníků z různých podoblastí výzkumu mokřadů a mělkých vod, uvítáme, budete-li moci účastnit se semináře po celou dobu jeho trvání.

Stravování a ubytování (bude upřesněno dle aktuální epidemiologické situace)

Příspěvek na občerstvení během semináře (káva, čaj, voda, sušenky) na osobu a den cca 50 Kč, se bude vybírat na semináři. Obědy si každý zájemce může zakoupit podle vlastního výběru v některých třeboňských stravovacích zařízeních. Případné ubytování v Třeboni nebo okolí si účastníci zajišťují a hradí sami.

Jak se k nám dostanete

Budova ENKI, o.p.s. viz www.enki.cz  Vchod z ulice K Bertě vedle Botanického ústavu.

GPS souřadnice N 49°0.33', E 14°46.44'

Autem: Od Prahy a Tábora: z kruhového objezdu u kapličky vyjet 2. výjezdem do ul. Jiráskovy. Po ní jet asi 500 m a po podjetí silničního mostu odbočit vpravo a pokračovat ul. Jiráskovou v hlavním směru podél autobusového nádraží (vlevo) stále po hlavní kolem parku Komenského sady, potom Budějovickou branou kolem kostela a za Hradeckou branou první ulice vlevo K Bertě.

Od Čes. Budějovic: z kruhového objezdu se soškami kaprů v nadživotní velikosti uprostřed vyjet ulicí Táboritskou a dále jet ul. Svobody (stále v hlavním směru) až k Budějovické bráně kolem kostela a za Hradeckou branou první ulice vlevo K Bertě.

Od Jindř. Hradce: Před Třeboní po rozšíření silnice na 4proudovku a za podjezdem mostu odbočit vpravo na Vídeň a hned za benzínkou odbočit vpravo do města. Po cca 1 km a železničním přejezdu dojet 1. odbočkou vpravo na parkoviště za budovou hotelu Melodie. Odtud pěšky k budově ENKI.

ParkováníPlacené (automaty) je za Hradeckou branou podél pravé strany ulice Dukelské a na parkovišti za mostkem přes Zlatou stoku, anebo o 150 m dále 2. odbočkou vlevo na parkovišti za budovou hotelu Melodie, možnosti bezplatného parkování jsou poněkud vzdálenější na parkovištích za poštou (v ul. Vrchlického) nebo před Husovou kaplí (v ul. Seifertově), nebo na vhodných místech v ulicích ve vilové čtvrti za poštou a u autobusového nádraží.

Autobusem nebo vlakem: Cesta pěšky od autobusového nádraží k ENKI trvá nanejvýše 15 min, z nádraží Třeboň asi 30 min, od železniční zastávky Třeboň lázně 10 min.

Program semináře a případné další pokyny Vám zašleme do 23. ledna 2023.

Kontakty info

Těšíme se velice na setkání s Vámi a na Vaši aktivní účast na semináři!

Se srdečným pozdravem a přáním všeho dobrého pro celý rok 2023, za garanty semináře: Jan Květ, Hana Čížková a Jan Pokorný;

za pořadatele ENKI, o.p.s. Třeboň: Lenka Kröpfelová a Zdenka Benedová

V Třeboni a Českých Budějovicích dne 9. prosince 2022.