Science Zoom – Kvůli želvám se pulci rychleji mění v žáby, zjistila studie

Pokud se do životního prostředí skokanů hnědých v Česku dostane „chemický pach“ invazivní želvy, žáby změní svůj embryonální a larvální vývoj tak, aby se dostaly co nejdříve z vody. K takovému, pro mnoho lidí překvapivému zjištění, dospěl výzkum Magdy Vodrážková ze Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity (ZF JU). Z výzkumu vyplývá, že obojživelníci se někdy brání nepůvodním predátorům velmi zvláštními a pro člověka málo pochopitelnými metodami.

O úspěchu práce doktorandky ZF JU Magdy Vodrážkové svědčí její vítězství v přehlídce nejlepších magisterských a doktorandských prací na XIII. ročníku konference Kostelecké inspirování. Markéta Vodrážková zaujala porotu svým příspěvkem s názvem „Zápach strachu: přítomnost invazivní želvy ovlivňuje embryonální a larvální vývoj u skokanů hnědých“.

Více na stránkách ScienceZoom.cz