Z mezinárodního semináře XXVI. Stretnutie snehárov

V univerzitním středisku UNIZA (Žilinská univerzita v Žilině) v podtatranském Zuberci se konal již 26. ročník mezinárodního semináře s názvem XXVI. Stretnutie snehárov.  Jedná se o již tradiční každoroční akci, kde se potkávají odborníci z řad hydrologů, meteorologů, akademických pracovníků, vysokoškolských studentů, ale i třeba členů Horské služby nebo Národních parků většinou z České a Slovenské republiky.

Sníh je důležitou součástí odtoku a v hydrologickém cyklu na Zemi má poměrně unikátní postavení. V mnohých oblastech světa je tající sníh nejdůležitějším zdrojem vody pro vodní cyklus a život člověka, ale i v našich horských polohách je významným faktorem tvorby klimatu a odtoku vody, ovlivňuje profesní i volnočasové aktivity člověka. Proto je sněhu soustavně věnována náležitá pozornost, a to nejen z pohledu hydrologie, ale napříč různými vědními obory a lidskými činnostmi.

Letošní seminář organizoval Ústav hydrológie Slovenské akademie věd v Západních Tatrách (vloni to byla Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Krkonoších) a příští ročník je plánován pro změnu opět v Česku. V rámci odborného semináře probíhají přednášky a diskuse, přičemž na letošní akci byly díky aktivitám pracovníku FZT JU a spolupráci s kolegy z dalších pracovišť prezentovány dva příspěvky. První se věnoval rozvoji automatických meteorologických stanic v oblasti Šumavy a druhý hodnocení změn sněhových charakteristik v Česku od roku 1961. Součástí semináře jsou i odborné exkurze spojené s návštěvou výzkumných lokalit a měřením sněhových charakteristik. O semináři a vzájemné spolupráci s FZT JU referoval také na svém FB profilu Český hydrometeorologický ústav, podrobněji si můžete o akci přečíst (včetně přiložené fotodokumentace) i v článku na webu meteo-sumava.cz.