Zástupce FZT JU ve vedení TPS Uplatnění lokálních potravin ve veřejném stravování

Ve středu 8. 3. 2023 proběhlo na Ministerstvu zemědělství pracovní zasedání tematické pracovní skupiny (TPS) Uplatnění lokálních potravin ve veřejném stravování, jehož hlavním tématem byla prezentace existujících nástrojů pro propojení účelových stravovacích zařízení s místními zemědělci a zpracovateli. Setkání se vedle členů pracovní skupiny účastnili zástupci úřadu vlády, nadace Women for Women, krajů a obcí, místních akčních skupin a další hosté. Vedle Jihočeského tržiště, které slouží jako efektivní funkční on-line řešení napomáhající odbytu místní produkce do školního stravování, byly představeny také projekty Slavkovského tržiště (Jihomoravský kraj), elektronického tržiště Olomouckého kraje Z farmy na vidličku, Trhy co se hledají z Moravskoslezského kraje a zkušenosti města Jičín s udržitelnými nákupy do školních stravovacích zařízení. Prezentace projektů, nástrojů a zkušeností slouží jako první krok k hledání a tvorbě vhodné platformy pro propojení místních stravovacích zařízení s lokálními zemědělci a zpracovateli na celonárodní úrovni.

Ačkoliv šlo o první pracovní setkání TPS, tato byla založena v rámci aktivit Celostátní sítě pro venkov RO SZIF Brno již na konci ledna letošního roku. Skupina, jejíž hlavní zaměření spočívá v propojování místních zemědělců a zpracovatelů s veřejnými stravovacími kapacitami, má v procesu implementace Programu rozvoje venkova (PRV) roli konzultační a poradní a je zřízena na celorepublikové úrovni. Jejími členy jsou zástupci ministerstev, krajů, zastřešujících zemědělských organizací, zástupci zemědělské a podnikatelské praxe, akademici, právníci a další relevantní odborníci (seznam členů, včetně seznamu hostů prvního pracovního zasedání níže).  Ustavující zasedání proběhlo 31. ledna 2023, během něj byl předsedou skupiny zvolen doc. Ing. Jan Moudrý, Ph.D. z Fakulty zemědělské a technologické Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, místopředsedy pak Ing. František Winter (předseda Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů) a Ing. Luděk Homoláč, Ph.D. (předseda Zemědělského svazu - územní organizace Hradec Králové a předseda Zemědělské akciové společnosti Mžany, a.s.). Pracovní skupina svou činností doplňuje další současné iniciativy směřující ke zvýšení udržitelnosti sektoru veřejného stravování.