Z mobilit do Nepálu a ČR

Fakulta zemědělská a technologická JU v Českých Budějovicích v letošním roce realizovala sérii mobilit akademických pracovníků a doktorandů společně s partnerskou Agriculture and Forestry University v Nepálu. Realizace výjezdů a přijetí hostů bylo podpořeno v rámci KA107 Mezinárodní kreditové mobility programu Erasmus+ (2020-1-CZ01-KA107-077761).

V březnu letošního roku se vypravili do Nepálu dva akademičtí pracovníci s cílem zrealizovat přednášky na partnerské univerzitě, které byly tematicky zaměřené na problematiku zemědělství v EU, ekologické zemědělství, živočišnou produkci a také moderní trendy v zemědělství (tzv. Zemědělství 4.0). Ve stejném období absolvovali v Nepálu dvouměsíční stáže dva doktorandi Katedry agroekosystémů, kteří na místě odebírali a zpracovávali vzorky půdy a studovali agrotechnické postupy v udržitelném zemědělství.

V červnu se rozběhla realizace druhé části mobilit, kdy na naši fakultu přijel na týdenní přednáškový pobyt profesor Dhakal a dva doktorandi na dvouměsíční stáž. Proběhla série přednášek, která zahrnovala informace o zemědělství v Nepálu a zajímavé informace o využívání opomíjených plodin a tradičních pěstitelských postupů v rostlinné produkci. Nepálští doktorandi vykonávají odbornou stáž na Katedře agroekosystémů, kde se učí laboratorním postupům analýz půdní organické hmoty, jakosti cereálií, biologické ochraně luskovin. Jejich program zahrnuje také účast na polním dni, letní škole potravinářských výrob nebo slavnostních promocích absolventů naší fakulty.