Konference Z farmy na vidličku

Ve dnech 26. a 27. září proběhla v Ostravě v Národním zemědělském muzeu konference Z farmy na vidličku, kterou pořádala prostřednictvím Tematické pracovní skupiny Uplatnění lokální produkce ve veřejném stravování Celostátní síť pro venkov, za finanční podpory Státního zemědělského investičního fondu a ve spolupráci se Společností mladých agrárníků České republiky. Konference se účatnila zhruba stovka aktérů z řad politiků, vědců, zemědělské i stravovací praxe, zástupců ministerstev a profesních organizací.

Konference řešila široké spektrum aktuálních témat v účelovém stravování, včetně možností uplatnění místních potravin a biopotravin v účelovém stravování, či podporu lokálních zemědělců v rámci krátkých dodavatelských řetězců. Právě tato témata přednesl v rámci konference docent Moudrý z Fakulty zemědělské a technologické Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, který je současně předsedou Tematické pracovní skupiny Uplatnění lokální produkce ve veřejném stravování. Ten zároveň v úvodním bloku konference doplnil náměstka ministra zemědělství Radka Holomčíka, ředitelku SZIF RO Olomouc Ing. Kateřinu Mračkovou a prezidenta Společností mladých agrárníků České republiky Davida Brože a zapojil se i do panelové diskuse.

V průběhu konference zazněly příspěvky k současným meziresortním aktivitám směřujícím k reformě českého účelového stravování, které ve své přednášce popsala Mgr. Alexandra Košťálová z Centra podpory veřejného zdraví, rizikům kontaminace potravin (Ing. Jitka Götzová, ředitelka Odboru bezpečnosti potravin MZe), či specifikům zadávání veřejných zakázek (Mgr. Monika Dobrovodská, Ministerstvo pro místní rozvoj) ,představeno byly i inovativní formy podpory odbytu (Elektronické Jihočeské tržiště) a řada příkladů a zkušeností z praxe (detailní program níže).

Konference je jedním z hlavních výstupů první fáze činnosti Tematické pracovní skupiny Uplatnění lokální produkce ve veřejném stravování a její výstupy budou dále využity v rámci současného řešení problematiky.