Konference Sociální zemědělství – 10 let v ČR

Ve dnech 23. a 24. 8. 2023 proběhla dvoudenní konference k příležitosti 10 let systematického rozvoje sociálního zemědělství v ČR. V rámci prvního dne se v budově ministerstva zemědělství představilo deset zahraničních řečníků rozdělených do tří diskusních panelů. Konference se zúčastnil i ministr zemědělství Marek Výborný a místopředseda vlády ČR a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, kteří vystoupili v úvodní sekci, spolu se zástupcem DG AGRI Matyásem Szabó, který představil současné evropské politiky navazující na koncept sociálního zemědělství a příležitosti v rámci evropských projektových výzev, zejména v rámci programu Horizon. V následujícím bodu programu představil docent Moudrý z Fakulty zemědělské a technologické Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, který je zároveň předsedou rady Asociace sociálního zemědělství, z. s., shrnutí vývoje sociálního zemědělství v uplynulých deseti letech, včetně rozvoje vzdělávání v této oblasti na naší fakultě.

Následující den probíhala konference formou workshopu a diskusního panelu v rámci výstavy Země živitelka, kde má sociální zemědělství svou expozici. Účastníky přišel podpořit i předseda vlády Petr Fiala, v doprovodu předsedy Senátu Parlamentu České republiky Miloše Vystrčila, ministra zemědělství České republiky Marka Výborného a ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jozefa Bíreše. V rámci workshopu byla řešena udržitelnost sociálních farem a implementace konceptu sociálního zemědělství coby nástroje diverzifikace faremních aktivit. Souběžně byl diskutován vznik evropské sítě vědců a vysokoškolských pedagogů zabývajících se sociálním zemědělstvím.

V pátek 25. 8. 2023 ještě navázala tisková konference místopředsedy vlády ČR a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky, který spolu s předsedou pracovní komise pro sociální zemědělství (MZe) Jiřím Netíkem a Ondřejem Závodským z odboru sociální integrace (MPSV) představil současný stav a vize sociálního zemědělství pro zástupce médií.