Organizační změny na fakultě a nové pracoviště

Od 1. září 2024 došlo na Fakultě zemědělské a technologické k několika organizačním změnám:
- nově zřízená Katedra datových věd a počítačových systémů,
- nový vedoucí Katedry techniky a kybernetiky.
Na kolegiu děkana 27. září byli slavnostně uvedeni do svých funkcí doc. RNDr. Jana Klicnarová, Ph.D. a Ing. Radim Kuneš, Ph.D.
Pojďte si přečíst něco o nových vedoucích a jejich dalších vizích na pracovišti.
Nově zřízená Katedra datových věd a počítačových systémů
Vznik nové Katedry datových věd a počítačových systémů je výsledkem reorganizace, při níž došlo k přesunu akademických pracovníků z Ekonomické fakulty. Nová katedra, jejíž vedoucí je doc. RNDr. Jana Klicnarová, Ph.D., se zaměřuje na oblasti programování a akvizici dat pomocí IoT systémů, datové analýzy nebo modelování a simulacím různých procesů. Tento krok má za cíl posílit fakultu v oblasti informatických věd, zpracování a vyhodnocování získaných dat a poskytnout tak komplexní zázemí pro vzdělávání i výzkum v oblasti datových věd.
Měli jsme možnost pohovořit si s doc. Klicnarovou, která nám prozradila více o směřování nové katedry.
Krátce prosím představte sebe a svou dosavadní práci.
Jsem absolventkou oboru Teorie pravděpodobnosti a náhodné procesy na MFF UK, kde jsem také následně získala Ph.D. V roce 2003 jsem nastoupila tehdy na Zemědělskou fakultu Jihočeské univerzity na Katedru aplikované matematiky a informatiky. Později jsme byli přiděleni na nově vzniklou Ekonomickou fakultu, kde jsem působila do srpna tohoto roku. Během let se nám na katedře podařilo akreditovat dva bakalářské a dva navazující studijní programy, jeden zaměřený na podnikovou informatiku, druhý na analýzu dat a připravili jsme i zastřešující doktorský program zaměřený právě na analýzu dat. Kromě výuky v našich studijních programech jsme se podíleli na výuce informaticky, matematicky a statisticky zaměřených předmětů i v dalších studijních programech na EF i jinde, včetně doktorského studijního programu. Kromě toho jsme se samozřejmě věnovali i vědecké a grantové činnosti.
Jak se cítíte ohledně přesunutí katedry pod Fakultu zemědělskou a technologickou?
Jsme velmi rádi, že nám byl umožněn tento přesun prakticky celého pracoviště. A pevně doufáme, že budeme fakultě ku prospěchu. Kromě toho, že se na katedře dobře doplňujeme vědecky, si velmi dobře sedneme i lidsky. Proto když bylo jasné, že většina členů katedry nechce nadále pokračovat na EF a přišla nabídka na možný přesun celé katedry, byli jsme za to velmi rádi. Věříme, že zde můžeme být užiteční, obzvlášť v době, kdy se všude na nás sypou kvanta dat, které je možné sbírat a nadále využívat.
Jaké jsou vaše hlavní cíle a priority na naší fakultě?
Jak již bylo řečeno výše, jsme katedra informatiků, matematiků a statistiků, tj. lidí, kteří si v pracovní době vlastně hrají s daty (nebo počítači), ať už teoreticky nebo prakticky i ve smyslu, že vymýšlejí, jak data sesbírat, jak je uchovávat, jak s nimi efektivně pracovat… Proto věříme, že kromě toho, že budeme moci nadále pokračovat v naší vědecké činnosti, budeme schopni pomoci i dalším katedrám, a to jak s návrhy možných experimentů, tak řešením sběru a skladování dat, jejich analýzou, zpracováním.
Jaké změny nebo inovace plánujete na katedře realizovat?
Kromě výše popsaného bychom se rádi také podíleli na akreditaci nových studijních programů, abychom využili to, co umíme a věříme, že to je přesně to, co dnešní studenti mohou v budoucnu využít.
Rádi bychom také vytvořili Datové centrum, které by mělo nabízet kompletní péči o zpracování dat, tedy nejen návrh experimentu, analýzu dat a interpretaci výsledků, ale také princip sběru, jejich uložení, případně vývoj aplikačních modelů. Součástí tohoto centra by mělo být i cloudové úložiště, které umožní celé fakultě využití sdílených výpočetních prostředků.
Nový vedoucí Katedry techniky a kybernetiky
Na pozici vedoucího Katedry techniky a kybernetiky došlo k významné změně, kdy dosavadního vedoucího Ing. Luboše Smutného, Ph.D., po několika letech vedení nahradil Ing. Radim Kuneš, Ph.D. Tento krok přináší nové impulzy pro další rozvoj katedry, která se zaměřuje na moderní technologie a kybernetické systémy. Ing. Radim Kuneš má bohaté zkušenosti z výzkumné i pedagogické činnosti a jeho jmenování je vnímáno jako příležitost pro posílení mezioborové spolupráce a inovací v oblasti techniky a kybernetiky.
Přinášíme Vám krátký rozhovor s Dr. Kunešem. V následujícím textu Vás seznámí se svou osobou a svými ambicemi a cíli.
Krátce prosím představte sebe a svou dosavadní práci.
Jsem absolventem Střední průmyslové školy ve Strakonicích oboru Strojírenství. Dále jsem ve studiu pokračoval na FZT JU ve studijních oborech Dopravní a manipulační prostředky a Agroekologie, v roce 2024 jsem získal doktorský titul v oboru Obecná zootechnika. Na katedře se věnuji vědecko-výzkumným aktivitám v oblasti technologií pro živočišnou produkci. Pod BAT Centrem JU se zabývám monitoringem emisí a ověřováním nejlepších dostupných technologií, které spadají pod Směrnici o průmyslových emisí v intenzivních chovech hospodářských zvířat.
Jak se cítíte ohledně převzetí funkce vedoucího katedry?
Cítím zejména zodpovědnost za úspěšné fungování a rozvoj katedry v dalších letech a rád bych navázal na práci mých předchůdců.
Jaké jsou Vaše hlavní cíle a priority jako nového vedoucího katedry?
Jedním z hlavních cílů je rozvoj katedry ve smyslu strategického směřování fakulty a univerzity v návaznosti na potřeby regionu. S tím souvisí podpora nových studijních programů se zaměřením na technické obory s high-tech specializací. V jihočeském kraji je aktuálně velká poptávka po technologických expertech, kterých je na pracovním trhu nedostatek.
Další prioritou je podpora vědecko-výzkumných aktivit v oblasti precizního zemědělství. Moderní technologie výrazně ovlivňují i zemědělský sektor a je klíčové tento trend zachytit. Posílením spolupráce s podniky, které se zabývají vývojem zemědělské techniky a také zemědělci lze efektivně vyvíjet a v praxi implementovat zařízení, která jsou využitelná přímo na míru uživatelům. Určitá kompatibilita a modularita vyvíjených technologií je důležitá pro jejich aplikaci v zemědělství, ve kterém nejsou stále podmínky prostředí jako třeba v průmyslu. Na tento cíl navazují naše aktivity v oblasti využívání a vývoje autonomních a bezpilotních systémů.
Mezi další prioritu lze uvést předání nejenom teoretických, ale i praktických zkušeností studentům. Rozvíjet zapojení odborníků z praxe do výuky, zapojení studentů do řešení výzkumných grantů, směřování závěrečných prací na řešení reálné problematiky vypisováním témat ve spolupráci s podniky.
Jaké změny nebo inovace plánujete na katedře realizovat?
Pro rozvoj výše zmíněných aktivit bude třeba posílit pracoviště jak z pohledu personálního, tak nezbytného vybavení laboratoří. Plánuji větší zapojení do výzkumných grantů zejména s mezinárodní účastí. Získání nových zahraničních partnerů z výzkumných organizací i privátního sektoru. Zacílit na efektivnější spolupráci s aplikační sférou, technologickými podniky a zemědělci.