Workshop: Nastupující technologie v chovech skotu

Ve středu dne 9.11.2022 proběhl na školním statku Střední zemědělské školy v Písku workshop na téma Nastupující technologie v chovech dojného skotu.

Množství vystupujících, které bylo složeno ze zástupců Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, zaměstnanců firmy Agrosoft Tábor, DeLaval, ISB Genetic a vedení Střední zemědělské školy v Písku zajistilo velké spektrum informací a poznatků z oboru chovu dojnic a nových využívaných technologií.

Obohacující workshop na půdě školního statku v Písku byl zaměřen na seznámení studentů Střední zemědělské školy s tématem nastupujících technologií, které se v dnešní době využívají v chovech dojného skotu.

Úvodní slovo si vzal zástupce Agrární komory, který zmínil důležitost pokroku a využívání nových technologií. Po úvodním slovu pan Ing. Procházka v krátkosti seznámil přítomné s činností školního statku a spolu s Ing. Lubošem Smutným, Ph.D. přestavil budoucí spolupráci na projektu, který by měl studentům přinést nový, moderní a robotizovaný způsob dojení. Následně po úvodním slovu a představení budoucí spolupráce bylo podle programu připraveno několik prezentací, které posluchačům přiblížily současný stav poznání v dané problematice. Závěrem workshopu byla prohlídka stáje dojnic. Při té příležitosti byla prodiskutována spolupráce na budoucím projektu.

Datum konání: 9.11.2022

Pořadatelé:

• Střední zemědělská škola Písek,
  • Fakulta zemědělská a technologická Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích,
  • AGROSOFT Tábor, s. r. o.

Harmonogram:

• Přivítání a úvodní slovo – Ing. Procházková, SZeŠ Písek
  • Úvodní slovo – zástupce Agrární komory
  • Představení činnosti školního statku, jeho přínos ve výuce – Ing. Procházka, SZeŠ Písek
  • Plánovaný projekt a spolupráce se SZeŠ Písek – Ing. Smutný L., Ph.D., Agrosoft Tábor
  • Sledování pohybové aktivity zvířat s ohledem na reprodukci, produkci, zdravotní stav a welfare - Bc. Lebeda, ISB Genetic, s. r. o.
  • Robotická mléčná farma, zkušenosti z praxe – Ing. Šťastný, DeLaval, s. r. o.
  • Význam sledování a řízení mikroklima stájového prostředí – Ing. Kožíšková, Struska, Agrosoft Tábor
  • Budoucnost umělé inteligence v zemědělství – Ing. Mgr. Havelka, Ph.D., Ing. Mgr. Stehlík, FZT JU
  • Využití kamerových systémů ve stáji k hodnocení pohody zvířat – Ing. Mgr. Bumbálek, FZT JU
  • Termokamery jako nový diagnostický prvek ve stáji – Ing. Dudák FZT JU