Ženy ve vědě: Ing. Michaela Horčičková, Ph.D.

Na den 11. 2. připadá Mezinárodní den dívek a žen ve vědě, jehož cílem je připomenout zásadní úlohu žen ve světě vědy a podpořit je v zapojení do výzkumné činnosti. K tomuto dni Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích vytvořila rozhovory s vědkyněmi, které působí na jednotlivých fakultách. Za naši fakultu o své práci hovořila Ing. Michaela Horčičková, Ph.D. z Katedry zootechnických věd.

Ing. Michaela Horčičková, Ph.D. (ZF JU)

Pracuje na pozici odborného asistenta na katedře zootechnických věd Zemědělské fakulty JU. V rámci pedagogické činnosti se věnuje předmětům z oblasti fyziologie hospodářských zvířat, veterinárního porodnictví a gynekologie a parazitologie. Vede závěrečné práce studentů vysokoškolského studia. Publikační činnost během svého doktorského studia soustředila na parazitární infekce se zaměřením na biologii, diverzitu a fylogenezi kryptosporidií. V současné době pracuje s kolegy ze ZF na monitoringu onemocnění v chovech skotu pomocí termokamery. Je expertním poradcem programu Jihočeského podnikatelského voucheru, na kterém spolupracuje s firmou HERBAVITA CZ s.r.o.

Co byste vzkázala ženám vědkyním a všem dívkám a ženám, které uvažují o vědecké kariéře?

Vzkázala bych jim, že pokud je bude práce bavit a naplňovat, ať se nenechají ničím a nikým odradit a ať nezoufají, pokud se výsledky jejich snahy nedostaví ihned. Také bych jim ráda popřála hlavně štěstí na pracovní kolektiv. Možná bych ráda zmínila, že bílý plášť možná není nejatraktivnější oděv, ale radost ze smysluplné práce a dosažení vlastních výsledků by měla být dostatečnou kompenzací.

Rozhovory s dalšími ženami působícími ve vědě najdete na https://www.jcu.cz/cz/veda-a-vyzkum/popularizace-vedy-a-vyzkumu/zeny-ve-vede-na-ju

Přečteno 849x