Pomoc JU Ukrajině

Kolegium rektora Jihočeské univerzity už v úterý vydalo prohlášení, ve kterém vyjádřilo připravenost poskytnout pomoc ukrajinským studentům a zaměstnancům univerzity.

Ukrajinští studenti a zaměstnanci Jihočeské univerzity, kteří se ocitli nebo ocitnou v nouzi, se mohou obracet na oddělení zahraničních vztahů jednotlivých fakult a rektorátu, případně na studijní oddělení fakult. Adresná pomoc pak spočívá především v poskytnutí mimořádných a sociálních stipendií, v pomoci s poskytnutím či nalezením ubytování pro rodiny studentů a zaměstnanců, kteří odejdou z Ukrajiny.

Například vedení Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity už zřídilo postdoktorskou pozici pro ukrajinskou kolegyni, která již dříve s fakultou spolupracovala. Ta na základě toho bude moci přicestovat do České republiky i s rodinou. Zároveň s tím dnes děkanka fakulty prof. Ing. Hana Šantrůčková, CSc. rozhodla o poskytnutí sociálního stipendia pro ukrajinskou studentku, která se díky zmrazení bankovních účtů na Ukrajině dostala do finanční nouze.

Stejně tak vedení Zemědělské fakulty jedná s budoucím zaměstnancem z Ukrajiny o jeho přistěhování i s rodinou s tím, že mu fakulta provizorní ubytování poskytne.

Teologická fakulta je v případě uprchlické vlny připravena přijmout 2-3 studenty a okamžitě je zajistit stipendiem, v případě potřeby tento počet stipendistů navýší.

Pedagogická fakulta JU nabídla své partnerské základní škole v Mukačevu (Ukrajina) možnost pobytu dětí na letním táboře. Fakulta také kontaktovala skupinu ukrajinských učitelů, kteří pravidelně na Pedagogickou fakultu JU jezdí na výměnné pobyty a kteří jsou v současné době v Kyjevě, kam přesídlili již dříve z oblastí Doněcka a Luhanska. I těmto učitelům fakulta nabídla pomoc a čeká na jejich vyjádření.

Vysokoškolská psychologická poradna JU, která je zřízena při Pedagogické fakultě JU, je připravena poskytnout okamžitou pomoc ukrajinským studentům a zaměstnancům univerzity v jejich mnohdy tíživé životní situaci.

Filozofická fakulta se rozhodla udělit měsíční stipendium všem svým ukrajinským studentům, a to až do konce tohoto akademického roku (do června 2022).

Stejně tak Ekonomická fakulta JU je v případě potřeby (zmrazení účtů) připravena vyplatit mimořádná stipendia svým studentům z Ukrajiny. Zároveň s tím je připravena zajistit pomoc v podobě zázemí pro ukrajinské kolegy a jejich rodiny (4 hostovské byty, pracovní pozice apod.).

Také Zdravotně sociální fakulta a Fakulta rybářství a ochrany vod kontaktují své studenty a nabízejí jim podporu a pomoc.

Dále pak ředitel Kolejí a menz JU vydal 24. 2. rozhodnutí o poskytnutí slevy na ubytování pro ukrajinské studenty ve výši 50%.

Iniciativa a pomoc přichází i od samotných studentů. Studentská unie Jihočeské univerzity založila v rámci pomoci spolužákům z Ukrajiny finanční sbírku. Prostředky vybrané v rámci této sbírky budou sloužit pro částečné pokrytí nákladů spojených s ubytováním na Kolejích a Menzách JU. Pravidla sbírky naleznete na Facebookových stránkách Studentské unie. V případě, že se chcete zapojit do této sbírky, můžete zaslat libovolnou částku na číslo účtu: 2902132095 / 2010. Účet je veden u FIO banky. Sbírka je oficiální a je schválena Krajským úřadem Jihočeského kraje.

Užiteční odkazy pro občany Ukrajiny

Další užitečné odkazy

Jihočeský kraj

Finančně přispět na pomoc Ukrajině můžete také prostřednictvím těchto organizací: