Zástupci Ministerstva zemědělství ČR na FZT JU

V pondělí 16. října navštívili Fakultu zemědělskou a technologickou JU zástupci z Odboru precizního zemědělství, výzkumu a vzdělávání Ministerstva zemědělství ČR. Představili jsme jim kvalitní zázemí fakulty pro vědu i vzdělávání, akreditované studijní programy a vybrané výzkumné projekty, které na fakultě řešíme.

Prvním bodem programu bylo představení potravinářských produktů, které na naší fakultě vyrábíme a které vznikly v rámci výzkumné činnosti. Využili jsme k tomu příjemných prostor Výzkumného a výukového minipivovaru. Ochutnávka fakultního piva Čtyrák byla doplněna zajímavým výkladem o moderních technologiích v oblasti pivovarnictví a praktickou ukázkou vaření piva naším sládkem Vlastou Nohejlem.

Další zastávkou byla v laboratořích zaměřených na biologickou ochranu rostlin a genetiku a biotechnologie. Pozitivně byly hodnoceny výsledky výzkumu a vývoje, které byly dosaženy právě řešením projektů finančně podpořených také Ministerstvem zemědělství. Velice pozitivně byla hodnocena také spolupráce s aplikační sférou v této oblasti, která jasně dokládá aplikační potenciál výzkumu realizovaného v oblasti ochrany rostlin před škůdci a chorobami. Katedra genetiky a biotechnologií představila výsledky své práce v oblasti genetiky a biotechnologií, které mají velký potenciál vylepšit výnosy plodin a zvýšit jejich odolnost vůči nepříznivým podmínkám.

Následně delegace navštívila zbrusu nové prostory zatím nedokončeného pavilonu, ve které budou již v brzké budoucnosti pracovat členové Katedry aplikované chemie a Katedry agroekosystémů.

Během návštěvy byly také představeny laboratoře zaměřené na výzkum robotiky a umělé inteligence v zemědělství. Tato spolupráce fakulty se soukromým sektorem má za cíl využít moderní technologie k automatizaci a optimalizaci procesů v zemědělských technologiích. Robotika a umělá inteligence mohou pomoci zemědělcům zlepšit výkon a ziskovost svých farem a zároveň snížit negativní dopady na životní prostředí.

Návštěva z Ministerstva zemědělství ČR na Fakultě zemědělské a technologické JU v pondělí 16. října 2023 byla událostí, která reprezentovala současné úspěchy našich pracovníků a která posílila vzájemnou spolupráci mezi naší fakultou a ministerstvem. Díky této spolupráci bude možné dále podporovat výzkum a inovace v zemědělství a rozvoj moderních a udržitelných přístupů v této oblasti.

Více fotografií z akce naleznete ve fotogalerii fakulty.

Přečteno 415x