Zasedání redakční rady vědeckého časopisu JCEA

Na půdě Slovenské zemědělské univerzity v Nitře se ve dnech 12.–14. září 2022 uskutečnilo zasedání redakční rady vědeckého časopisu JCEA (Journal of Central European Agriculture). Jednání se zúčastnilo šest, z celkového počtu devíti členských zemí (Česká republika, Chorvatsko, Slovensko, Rumunsko, Slovinsko, Maďarsko). Bulharsko, Polsko a Srbsko bylo připojeno přes aplikaci Skype. Českou republiku zde zastupoval výkonný redaktor Ing. Luboš Zábranský, Ph.D. a členka redakce Ing. Denisa Polívková. SPU v Nitře byla letos hostující zemí zasedání, protože v uplynulém roce tvořili výkonnou redakci časopisu zástupci FAPZ SPU v Nitře.

Prof. Branislav Gálik informoval o úkolech za uplynulý rok od října 2021 do září 2022. Celkový počet podaných rukopisů za roční hodnocené období bylo 291, z toho 172 (59,1 %) bylo zamítnuto. Nejvíce rukopisů bylo z členských států podáno z Chorvatska (36), ze Slovenska (22) a z Bulharska (21). Nejvíce podaných rukopisů z nečlenských států bylo zasláno ze zemí Nigérie (27), Ukrajina (22) a Indie (17). Z celkového počtu přijatých rukopisů bylo 41 % zaměřeno na jiné oblasti než živočišná či rostlinná produkce. Nejčastější příčinou pro vyřazení byla vysoká míra shody s jinými články s podezřením na porušení publikačního etického kodexu. Dalšími příčinami byly technické nedostatky rukopisů, případně šlo o články s minimálním významem nebo nedostatečnou originalitou. Program setkání byl úspěšně naplněn.

Za vedoucí výkonnou redakci pro období říjen 2022 až září 2023 byla určena redakce z České republiky. V současnosti je časopis JCEA indexován v databázích Scopus a Web of Science.