Workshop Regenerativní zemědělství v kontextu ekologického zemědělství

Dne 11. 5. proběhl v prostorách fakultního minipivovaru workshop Regenerativní zemědělství v kontextu ekologického zemědělství, pořádaný Ministerstvem zemědělství ve spolupráci s Českou technologickou platformou pro ekologické zemědělství (ČTPEZ), Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským (ÚKZÚZ) a Bioinstitutem, o.p.s. Tato problematika se diskutovala i ne letošním Sympoziu Živé zemědělství v Praze, kde se zástupci MZe ČR, ÚKZÚZ a Bavorského zemského ústavu pro zemědělství (LfL) dohodli, že na toto téma uspořádají společný přeshraniční workshop, na kterém by se mohla začít utvářet společná pozice pro další jednání na úrovni EU.

V poslední době se velmi akcentuje dekarbonizace zemědělství, schopnost zemědělství poutat uhlík a tak zmírňovat klimatickou změnu. Středem pozornosti se oprávněně stává půda a udržitelné formy zemědělství, které půdu chrání, případně ozdravují s pozitivním klimatickým efektem. Dosud se za ekologickou formu hospodaření v souladu s právními předpisy a definicí (včetně označování produktů) považovalo ekologické zemědělství – EZ (organic farming). V poslední době se však začíná hovořit o regenerativním zemědělství (REZ), které má oslovit i zemědělce, kteří nemohou nebo nechtějí přejít na certifikované EZ. V rámci workshopu tak proběhla diskuse na téma budoucnosti REZ, a to i ve vztahu k EZ, kdy REZ může pro poměrně přísně kontrolované EZ v budoucnu představovat konkurenci a vlivem podobných cílů může namísto synergie dojít i k oslabení udržitelnosti zemědělství. Vývoj se bude zřejmě odvíjet od toho, jak bude do budoucna REZ definováno a kontrolováno, zda bude redukováno na hospodaření s uhlíkem, nebo budou definovány přesné postupy, otázkou je i značení produktů pocházejících z farem REZ.

Workshop uvedl náměstek ministra zemědělství Ing. Miroslav Skřivánek, Ph.D., který se účastnil i následných diskusí, v prezentační části vystoupili Ing. Vlastimil Zedek (ředitel Odboru environmentálního a ekologického zemědělství MZe) a za bavorskou stranu Dr. Martin Wiesmeier (LfL). Akademický sektor zastupoval docent Moudrý z Fakulty zemědělské a technologické Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, který je v současnosti místopředsedou ČTPEZ, přítomni byli i zástupci Nadace Partnerství, která REZ v ČR rozvíjí.