Nový mezinárodní projekt na Zemědělské fakultě JU

Zemědělská fakulta, společně s Fakultou rybářství a ochrany vod je nově spoluřešitelem mezinárodního projektu AI-powered Forecast for Harmful Algal Blooms, který je řešen v rámci programu ERA-NET Cofund AquaticPollutants.

Projekt vznikl v mezinárodním konsorciu, které zahrnuje Irsko (hlavní řešitel), Německo, Norsko, Španělsko, Portugalsko a Českou republiku, kterou zastupuje právě Jihočeská univerzita. Řešení projektu je významně odborně podpořeno státními podniky Povodí.

Náplň řešení projektu zahrnuje několik tematických okruhů, z nichž lze jmenovat tři hlavní. První okruh, který je především doménou JU, spočívá ve využití možností moderních technologií a pokročilých metod digitální analýzy obrazu pro identifikaci toxických druhů a skupin sinic. Využity budou metody umělé inteligence a další moderní technologie ve spojení s laboratorní a terénní spektrometrií a s využitím satelitních hyperspektrálních dat. Druhý okruh je zaměřen na vývoj matematického modelu pro predikci vývoje sinicových vodních květů a třetí okruh na vývoj specializovaných senzorů pro hodnocení přítomnosti sinic ve vodě a jejich toxicity.

Projekt vhodně doplňuje projekt TAČR Systém pro monitoring sinic ve vodních nádržích s využitím metod dálkového průzkumu Země a umělé inteligence, který Zemědělská fakulta získala, společně s  Fakultou rybářství a ochrany vod, též v letošním roce. Cílem projektu je vytvořit nástroj pro sledování sinicových vodních květů ze satelitních dat. Partnery projektu jsou státní podniky Povodí, Agentura ochrany přírody a krajiny, Státní zdravotní ústav a Ministerstvo životního prostředí České republiky.

Pevně věříme, že řešení obou projektů přinese řadu nových poznatků využitelných v praxi a prohloubí mezinárodní aktivity na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích.