Noc vědců 2022 – Report z akce

I tento rok se Fakulta zemědělská a technologická JU otevřela všem zvídavým návštěvníkům při celorepublikové akci Noc vědců. Letošní ročník provázelo téma "Všemi smysly" a ač návštěvníci ověřili sluch, čich, zrak a hmat, tak nejvíce si přišli na své ti, kteří mají mlsné jazýčky.

Katedra kvality a zpracování zemědělských produktů připravila tři druhy zmrzliny, ukázala vaření kečupu, měla otevřenou mikrobiologickou laboratoř, čich návštěvníků potrénovala poznáváním esencí a chuť slepým testem sýrů z rostlinného a živočišného mléka.

Bylo otevřeno Muzeum pivovarnictví, kde si mohl každý ve virtuální realitě vyzkoušet výrobu piva, dospělí pak mohli pokračovat do Univerzitního minipivovaru, kde ochutnali pivo Čtyrák.

Atrium se skleníkem opět v džungli proměnil Ing. Jaroslav Bernas, Ph.D. z Katedry agroekosystémů. Návštěvníkům přiblížil stavbu a fungování zelených stěn a výhody vermikompostování.

Katedra aplikované chemie ukázala hru světla u různých látek, otevřela malý chemický bar, vytvořila sopku a jejich ukázky neměly nikdy o diváky nouzi.

S Katedrou techniky a kybernetiky bylo možné se seznámit s využitím umělé inteligence v zemědělství a proniknout do tajů 3D tisku. Návštěvnici si mohli odnést i drobné předměty vytištěné na 3D tiskárně

Co je to genetický fingerprint, jak to, že neviditelná DNA je najednou vidět, kolik bakterií je v kapce vody a zda poslepu je zelenina k rozeznání si zkusili návštěvníci u Katedry genetiky a biotechnologií.

Na Katedře rostlinné výroby mohli návštěvníci přijít na kloub úžasnému světu včel a ochutnat různé druhy medu, zkusit sladkost cukrové řepy a ochutnat domácí hranolky z brambor, různé druhy chlebů, méně známé oleje či rostlinné kávy. Barevný svět hub na ně čekal v laboratoři, kde se mohli návštěvníci dozvědět více o praktickém využití užitečných druhů hub v biologické ochraně rostlin proti škůdcům

Moc děkujeme všem, kteří se do akce zapojili, a samozřejmě i všem návštěvníkům, kteří naši fakultu navštívili!