FZT zastoupena na jednání o krátkých dodavatelských řetězcích

Dne 25. 4. 2022 proběhlo v prostorách Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) v Praze jednání zaměřené na téma krátkých dodavatelských řetězců. Setkání u kulatého stolu pořádala Celostátní síť pro venkov, Tematická pracovní skupina „Krátké dodavatelské řetězce a komunitou podporované zemědělství“ (TPS KDŘ).

V rámci jednání, jemuž byl přítomen ministr zemědělství Ing. Zdeněk Nekula, se zástupci TPS KDŘ setkali s významnými představiteli zemědělského sektoru a diskutovali s nimi možnosti rozvoje, uplatnění a podpory krátkých dodavatelských řetězců v podmínkách České republiky. Podněty účastníků setkání, mezi kterými byli např. generální ředitel SZIF Ing. Martin Šebestyán MBA, prezident Agrární komory ČR Ing. Jan Doležal, předseda Zemědělského svazu ČR Ing. Martin Pýcha, ředitel Sekce řízení regionální politiky SZIF Ing. Miloš Jirovský, prezidentka Potravinářské komory ČR Ing. Dana Večeřová nebo předseda Ovocnářské unie ČR Ing. Martin Ludvík, budou využity v rámci připravované analýzy krátkých dodavatelských řetězců v ČR.

V rámci programu, který diskusi předcházel, a který moderoval Ing. Luděk Homoláč, Ph.D., předseda ZAS Mžany, a. s., vystoupila i předsedkyně TPS KDŘ prof. Dr. Ing. Milada Šťastná z Mendelovy univerzity v Brně, praktické zkušenosti s realizací krátkých dodavatelských řetězců představili Mgr. Jan Pozdílek, ředitel Podniku pro výrobu vajec v Kosičkách, s. r. o. a Zdeněk Plecitý, předseda výboru pro zemědělství a venkov  Ústeckého kraje.

Fakulta zemědělská a technologická Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích byla na jednání zastoupena doc. Ing. Janem Moudrým, Ph.D., který v rámci programu prezentoval téma Náměty a doporučení možných systémových podpor k nastartování a rozvoji KDŘ, efektivních dodavatelsko-odběratelských systémů.