• Úvod
  • Fakulta
  • Aktuálně
  • Fakulta zemědělská a technologická vstupuje do další etapy svého vývoje

Fakulta zemědělská a technologická vstupuje do další etapy svého vývoje

Fakulta zemědělská a technologická Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích uspořádala u příležitosti svého přejmenování setkání s předními zástupci podnikatelské sféry, veřejných institucí, ředitelů středních škol, se zástupci univerzit a výzkumných ústavů, profesních organizací a dalšími významnými hosty. Zároveň této příležitosti využila k slavnostnímu otevření Mezinárodního školicího a výzkumného centra a Vývojové laboratoře pro robotiku v zemědělství.

Zemědělská fakulta je historicky druhou nejstarší školou v Českých Budějovicích. Byla založena v roce 1960 jako Provozně ekonomická fakulta, později využívala název Agronomická fakulta. V roce 1991 se stala zakládající součástí Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Svůj název Zemědělská fakulta následně používala až do března 2022, kdy došlo k přejmenování na současný název Fakulta zemědělská a technologická.

Změnou názvu fakulta reaguje na aktuální vývoj v zemědělství i v celé společnosti. Zemědělství prochází dynamickým vývojem, který je dán intenzivním rozvojem v perspektivních oborech lidské činnosti, jako je robotika, umělá inteligence, biotechnologie či elektronika. Zároveň chce zachovat důraz na udržitelný rozvoj a ekologické aspekty zemědělství a potravinářství.

Právě využití moderních technologií ve výrobě zcela mění tvář současného zemědělství. Jako příklad je možno uvést plně automatizované robotické dojírny, autonomní stroje, které dokážou vykonávat řadu činností bez potřeby lidské obsluhy, nebo moderní automatizované technologické systémy využívané k regulaci vnitřního prostředí ve stájích. Pokrok v oblasti ochrany vody, půdy a krajiny jako je například cílená aplikace pesticidů, biopřípravků, hnojiv a léčiv přesně jen k těm rostlinám, které to potřebují, by nebyl bez moderních technologií možný.

Právě těmito směry se ubírají vzdělávací i výzkumné aktivity fakulty a změna názvu tak logicky posiluje komunikaci směrem k odborné veřejnosti, k uchazečům o studium, ale i k celé společnosti. Fakulta zároveň jasněji akcentuje své zaměření do oblasti aplikovaného výzkumu realizovaného v přímé spolupráci se svými partnery z řad podniků.

Nový název fakulty bude u budoucích zaměstnavatelů dostatečně reprezentovat i ty absolventy, kteří nestudovali tradičně zemědělské studijní programy, ale jsou naopak zaměřeni spíše na oblast potravinářských technologií, biotechnologií a podobně.

Fakulta zemědělská a technologická Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích je tak i nadále klíčovou součástí vzdělávání i výzkumu v oblasti zemědělství i souvisejících oborů, a nese tak spoluodpovědnost za budoucnost našeho zemědělství i společnosti.

Fotogalerie

Vážení návštěvníci, právě jsme spustili nové internetové stránky naší univerzity včetně všech fakult, kateder a součástí univerzity. Než se u nás na novém webu rozkoukáte, můžete kliknout na zobrazení starých internetových stránek.

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Studentská 1668, 370 05 České Budějovice Tel.+420 387 772 427 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Studentská 1668, 370 05
České Budějovice
Tel.+420 387 772 427 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. www.fzt.jcu.cz

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies