Úspěšný absolvent Ing. Václav Jirka

Od svého vzniku naše fakulta vychovala tisíce úspěšných odborníků pro zemědělskou praxi, státní správu či akademický sektor. Jedním z takových úspěšných absolventů je Ing. Václav Jirka, ředitel prodeje a marketingu ve společnosti Leading Farmers CZ, a.s.

Společnost Leading Farmers CZ, a.s. se zabývá prodejem, instalací a metodikou nasazení technologií přesného zemědělství. Nové technologie přiváží do České republiky a uvádí je do praxe. V současné době zavádějí v ČR polní roboty typu AgXeed. Jedná se o plně robotické traktory a naši zemědělci budou mezi prvními v Evropě, kteří je začnou naplno nasazovat. Robot AgXeed AgBot 5.115T2 byl také oceněn v rámci veletrhu Techagro v Brně. Získal cenu Grand Prix Techagro 2024 Smart Farming a cenu Grand Prix Techagro 2024 Mechanizace zemědělství.

Jirka začal podnikat již během studia na Zemědělské fakultě JU, kam nastoupil v roce 1991. „Tehdy jsem začal podnikat v prodeji zemědělských strojů a vydával jsem časopis Pošumavský hospodářský katalog, kam přispívali i tehdejší zaměstnanci fakulty. Díky tomu si mě všimly firmy z oboru přípravků na ochranu rostlin a do jedné z nich jsem po dokončení školy v roce 1996 nastoupil“ říká Václav Jirka. V roce 1998 ho ale život zavál na východ čech do Jaroměře, kde zakládal firemní pobočku. V Jaroměři také nalezl svou životní lásku a založil zde rodinu. „Z Jihočecha se stal Východočech, který se musel seznámit s úplně novými zemědělci, novým prostředím, novou krajinou a popasovat se s tehdy nejednoduchým zemědělským obchodem. Získat si důvěru lidí dlouhodobě korektním přístupem, což ale v zemědělství zatím funguje,“ komentuje Jirka. Po roce 2006 se živil jako zemědělský novinář a obchodník na volné noze a v roce 2008 nastoupil do společnosti Leading Farmers, kde pracuje do teď.

Za svůj největší profesní úspěch považuje nový začátek po přestěhování do východních Čech a úspěšné rozjetí nového obchodu a seznamování se spoustou nových zemědělců, z řady z nich se dodnes stali jeho přátelé. „Další úžasná doba přichází právě nyní, kdy se rozvoj technologií v zemědělství neustále zrychluje a přichází doba robotiky a senzorů. Aniž si to možná uvědomujeme, jsme všichni přímými účastníky rychlé přeměny světa,“ uzavírá Jirka.

A jaký je jeho pohled na budoucnost zemědělského odvětví? „Zemědělství je velmi pestré a má mnoho různých odvětví a směrů, které je možno rozvíjet podle zájmů vlastníků půdy a hospodářů. Zároveň má Česká republika hlubokou tradici v rozvoji technologií a vědy a na to bychom měli navázat a aplikovat v zemědělství nové moderní technologie, které zajistí dostatečnou produkci kvalitních a cenově dostupných potravin a zároveň to bude v souladu s udržitelností a ochranou přírody a krajiny. Myslím si, že právě přesné zemědělství je jednou z těch cest, které nám udrží zemědělskou konkurenceschopnost i udržitelnost naší krásné krajiny a také zajistí uplatnění výzkumu a vývoje na univerzitách a výzkumných institucích. Zemědělství je trvalou součástí našeho života.“

Děkujeme panu Ing. Václavu Jirkovi za krátký rozhovor a přejeme mu mnoho dalších úspěchů jak v životě rodinném, tak i profesním.

Od letošního roku začíná fungovat Klub absolventů Fakulty zemědělské a technologické JU (dříve Klub absolventů Zemědělské fakulty JU; dále jako Klub) přímo pod Fakultou zemědělskou a technologickou Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Doposud byl Klub veden jako samostatný spolek a fakulta neměla možnost ovlivnit benefity a další akce.

Členy Klubu chceme více vtáhnout do dění na fakultě a JU, doposud se jednalo pouze o setkání absolventů v srpnu v průběhu veletrhu Země Živitelka. Chceme posílit spolupráci mezi fakultou, absolventy a přáteli naší fakulty.

Více informací o Klubu: absolventi.fzt.jcu.cz

Přečteno 264x