Katedra techniky
a kybernetiky

Software k systému analýzy obrazu

Detekce aktivity skotu ve stájovém prostoru s malým množstvím sledovaných objektů

Detekce aktivity skotu ve stájovém prostoru s malým množstvím sledovaných objektů

Detekce aktivity skotu ve stájovém prostoru s velkým množstvím sledovaných objektů

Detekce aktivity skotu ve stájovém prostoru za špatných světelných podmínek

Software k systému analýzy obrazu zajišťuje hodnocení welfare chovu. Analýzou obrazu z kamer umístěných ve stáji je průběžně monitorován pohyb zvířat po stáji a činnost, kterou dojnice vykonávají (žerou, leží, stojí, přežvykují). Na základě algoritmů pro hodnocení welfare je možno predikovat situaci ve stádě. V současnosti probíhá hodnocení pouze na základě etologického sledování, což s ohledem na nedostatek pracovních sil v sektoru není dlouhodobě udržitelný přístup.

Software umožňuje automatizované hodnocení welfare chovu. Software k systému analýzy obrazu implementuje algoritmy strojového vidění do stájového chovu při optimálním nastavení jeho vybraných hyperparametrů pro natrénování modelu sítě architektury YOLO, aplikovaného při detekci skotu ve stáji a určení jeho aktivity, jelikož harmonie mezi přesností predikce, časovou i výpočetní náročností na trénování a následnou inferenci je pro implementaci do reálného provozu velmi důležitým aspektem. Software je schopen identifikovat ve stájovém prostředí chované zvíře od okolí stáje, určit jeho aktivitu a jeho lokalizaci uvnitř stáje (lehací část, pítko, krmná část apod.). Všechna získaná data jsou shromážděna v databázi, z níž jsou následně vyhodnocována.

Znázornění překryvu masek určených pro výpočet polohy jednotlivých kusů skotu vůči vymezeným oblastem stáje, kde modrá oblast představuje pítko, zelená ložnou plochu, červená uličku a černá krmný žlab

Ukázka vyhodnocení aktivity skotu v reálném čase s ohledem na lokalizaci jednotlivých kusů vůči vymezeným oblastem stáje